cinema en café
Beroepsverenigingen en overheden

Een arthouse cinema maak je niet alleen. Naast tal van partners waar we mee samenwerken, is Sphinx lid van nationale en internationale beroepsverenigingen. Deze verschaffen een kader voor onze werking en verlenen soms ook steun. Het lidmaatschap bindt ons met collega's in binnen- en buitenland die dezelfde werking en uitdagingen kennen.
Hoewel de arthouse cinema's in Vlaanderen niet gesubsidieerd worden door de overheid, zijn er toch enkele overheden die ons steun verlenen. Het gaat meestal om projectsteun, hoewel niet altijd.

 

Europa Cinemas

Europa Cinemas is dé koepelorganisatie voor ons type van cinema. Opgericht in het kader van het Mediaplan van de Europese gemeenschap is het de enige organisatie waarop arthouse cinema’s in Europa beroep kunnen doen. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen de commerciële en non-profit aanpak. Wat telt, is het programma en de werking van de cinema. Uiteraard verwacht men steun voor de Europese film, maar ook niet-westerse films tellen mee.
Naast financiële steun wordt aan vorming gedaan. Op internationale meetings wordt de stand van zaken gemaakt. Evoluties worden geduid, nieuwe initiatieven krijgen een forum, technologische innovaties worden toegelicht. Zo krijgt het probleem van de digitalisering, maar ook het gebruik van internet de jongste jaren aandacht.
Het lidmaatschap van Europa Cinemas is voor ons een belangrijke impuls. Het is een vorm van erkenning waar we trots op zijn.

CICAE

CICAE groepeert mondiaal de arthouse cinema’s. Als lid van VAC maakt Sphinx deel uit van deze vereniging. CICAE organiseert acties die de missie van de arthouse cinema in de kijker plaatsen. Daarnaast zorgt zij voor vorming. CICAE roept ook de nationale overheden op om de economisch kwetsbare arthouse cinema’s steun te verlenen.

VAC. Arthouse Cinema Vlaanderen

Einde 2008 werd VAC opgericht door de Vlaamse arthouse cinema’s om hun werking, en samenwerking een nieuw élan te geven. Tot op heden vooral actief achter de schermen. VAC is de Vlaamse tegenpool van het Franstalige Diagonale dat de arthouse cinema’s in Brussel en Wallonië verenigt. Met deze organisatie is er overleg.
Toch moet VAC vooral in Vlaanderen aan de weg timmeren. Anders dan in Brussel en Wallonië, is er in Vlaanderen geen steun voor cinema's. Het overleg met de minister van cultuur is aan de gang. Het Vlaamse steunpunt BAM, gevestigd in Gent, is daarbij een belangrijke factor.
Leden van VAC zijn Cartoon’s (Antwerpen), Lumière (Brugge), Buda (Kortrijk), Sphinx en Studio Skoop (Gent). Studio (Leuven) is sinds begin 2010 gesloten. VAC word sinds kort erkend door CICAE als netwerk van de Vlaamse arthouse cinema's.
Geen lid van VAC, maar cinema's of vertoners waarmee we samenwerken en ons verwant voelen zijn: Cinema Zuid (Antwerpen), Nova en Flagey (Brussel), cinema ZED (Leuven), Zebra cinema (Limburg) en Open Doek (Turnhout).

La Luna

Onze 'partner in crime' voor tal van filmprojecten. Deze zijn vaak maar mogelijk dankzij de medewerking van vzw La Luna. We denken aan De kijkdoos en Federico & co. Maar ook voor andere initiatieven is La Luna soms de noodzakelijke schakel tussen Sphinx en onze partners.

Stad Gent

De stad Gent erkent sinds enkele jaren het belang van de cinema’s in het centrum. Niet alleen ziet men deze als cultureel erfgoed, men heeft ook oog voor de kwaliteit en diversiteit van het programma en de verankering in het stedelijke weefsel. De kleine cinema’s vormen een welkome aanvulling op het commerciële filmcomplex. Ook voor het toerisme zijn deze cinema's een verrijking van de stad.

Provincie Oost-Vlaanderen

vzw La Luna organiseert filmreeksen en festivals. Soms kan hiervoor beroep gedaan worden op Vlaanderen of de stad Gent. Voor andere projecten is er steun van de provincie Oost-Vlaanderen. Een voorbeeld hiervan is de filmreeks voor kinderen De kijkdoos. De kinderateliers zijn mogelijk met steun van de provincie.